Kontrast:
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi

W dniach  8 -11 listopada br. polonistki z naszej szkoły –  Katarzyna Szczepanowska, Joanna Chrzanowska  i  Anna Ciechowicz  wzięły udział w  XXVIII Konferencji Filmoznawczej w Radziejowicach. Ta corocznie organizowana impreza naukowo-metodyczna gromadzi liczne grono nauczycieli z całej Polski, pracowników wyższych uczelni, instytucji kulturalnych oraz przedstawicieli środowisk artystycznych (w tym roku ok. 200 osób).

Tegoroczna konferencja odbywała się pod hasłem: „Widz w świecie kultury filmowej –film w edukacji szkolnej i pozaszkolnej”. Program obejmował wykłady, analizy filmoznawcze, propozycje wykorzystania filmu w edukacji oraz warsztaty scenopisarskie (prowadzone przez Wojciecha Lepiankę – cenionego scenarzystę, współtwórcę takich filmów jak „Psy” czy „Mój rower”).

Stałym elementem spotkań w Radziejowicach są pokazy filmów. W tym roku zaprezentowane zostały przedpremierowe obrazy fabularne „ Girl” Lukasa Dhonta, „Winni” Gustawa Mollera, filmy dokumentalne: „Czyściciele internetu” Moritza Riesewieckai „Ostatni pokaz w kinie Przyjaźń” Krzysztofa Kalisiaka, archiwalny, zrekonstruowany film Leona Buczkowskiego z 1928 r. „Szaleńcy”, a także – entuzjastycznie przyjęta – krótkometrażowa fabuła „Świtezianka”, inspirowana balladą A. Mickiewicza, w reżyserii Julii i Mai Bui Ngoc.

Tradycją konferencji są również spotkania z twórcami filmowymi i ludźmi kina.Tym razem gośćmi byli Julia Bui Ngoc i Marta Szarzyńska – współautorki wspomnianej „Świtezianki” oraz Roman Gutek – twórca i dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego i organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Wyjątkowy charakter miał sobotni, wieczorny koncert związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy fortepianie zasiadł Krzysztof Napiórkowski – wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor i autor tekstów. Artysta zaprezentował własne aranżacje muzyczne wierszy znanych polskich poetów: Bolesława Leśmiana, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Adama Mickiewicza („Sonety krymskie”).

Uczestniczki konferencji – panie Kasia, Asia i Ania powróciły z wyjazdu wzbogacone o wiele nowych, estetycznych wrażeń i  zawodowych inspiracji, które – jak mamy nadzieję – zaowocują w pracy z uczniami „Hubala”.

tekst i zdjęcia: Anna Ciechowicz