17 listopada 2018 r. młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego ?Hubala? wybrała się do muzeum w Oświęcimiu- Brzezince. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas: III LO, I TG, IV TGHM. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Joanna Chrzanowska- pomysłodawczyni i kierownik wycieczki, Katarzyna Szczepanowska oraz Sławomira Komarczewska.
Była to cenna lekcja historii, stanowiąca również wstęp do omawianej literatury wojennej i obozowej, ze szczególnym uwzględnieniem Holocaustu.
KL Auschwitz- Birkenau był w latach 1940-1945 największym w okupowanej przez faszystowskie Niemcy Europie obozem koncentracyjnym i obozem zagłady. W obozie zginęło 1,2 miliona ludzi, w tym ok. 120 tys. Polaków.
W 1947 r. część kompleksu obozowego zamieniono w muzeum, będące pomnikiem i świadectwem zbrodni nazistowskich w okupowanej Polsce. Co roku muzeum jest odwiedzane przez miliony ludzi z całego świata. Mieliśmy wrażenie, że częściej niż język polski słyszymy: angielski, rosyjski, niemiecki, czy francuski.
Uczniowie z uwagą i w skupieniu wysłuchali p. przewodnik, która opowiadała o: historii KL Auschwitz- Birkenau, selekcji więźniów, która następowała tuż po przybyciu do obozu, okrutnych warunkach życia obozowego i konsekwentnie realizowanym ludobójstwie oraz powojennej traumie tych, którzy przeżyli. Wyszliśmy z muzeum przytłoczeni bezmiarem cierpienia, okrucieństwa i bezduszności, a przede wszystkim pogardy dla drugiego człowieka.
Ta lekcja historii dowodzi, że wszelkie nacjonalizmy, rasizm, antysemityzm i ksenofobia odpowiednio podsycane i ukierunkowane mogą doprowadzić do niewyobrażalnej tragedii.
Sławomira Komarczewska.