Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Zespół Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego "Hubala"

        22 kwietnia został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Tego dnia na całym świecie odbywają się różne akcje i imprezy proekologiczne. W Hubalu również zwrócono uwagę na to wyjątkowe i niezwykle ważne dla każdego człowieka święto. Młodzież z naszej szkoły mogła wysłuchać montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów z klasy I technikum pod kierunkiem p. Teresy Cyzman i p. Mariusz Białkowskiego. Jego głównym celem było zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność dbania o nasze środowisko. Ziemię mamy tylko jedną i musimy robić wszystko, by nie ?chorowała?. Nie są nam obce takie zjawiska jak dziura ozonowa, kwaśne opady czy efekt cieplarniany, do wystąpienia których w dużej mierzy sami się przyczyniamy. Ich skutki są dla nas bardzo niebezpieczne. Ubytki warstwy ozonowej powodują przede wszystkim wzrost zachorowań na raka skóry, kwaśne opady przyczyniają się m.in. do zakwaśnienia gleb, wód, niszczenia lasów iglastych, czy pomników, zaś efektem globalnego ocieplenia jest topnienie lodowców i wzrost poziomu wszechoceanu, a co za tym idzie w przyszłości zalania wysp, czy obszarów nadmorskich. Jeśli w porę się nie opanujemy i dalej będzie emitowali do środowiska gazy cieplarniane w postaci CO2, czy metanu, a poprzez rolnictwo i transport będziemy dostarczali szkodliwe związki azotu, wraz ze spalinami samochodu m.in. tlenki siarki, nasze życie na Ziemi będzie bardzo zagrożone. Coraz częściej będą występowały ekstremalne zjawiska przyrodnicze jak huragany, trąby powietrzne, siejące spustoszenie susze, czy niszczycielskie powodzie, a ludzie jeszcze w większym stopniu odczują głód i doznają ubóstwa.

 

        Każdy z nas może coś zrobić dla naszej planety. Warto jest pamiętać o segregacji śmieci, zbiórce makulatury, czy używaniu toreb wielokrotnego użytku. Nie produkujmy zbędnych przedmiotów. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że wyrzucona przez nas guma do żucia rozkłada się 5 lat, puszka aluminiowa od 50 do 200 lat, woreczek z tworzywa sztucznego aż 300 lat. W bardzo prosty sposób każdy może pomóc naszej planecie, choćby poprzez sadzenie nowych drzew, w końcu są one źródłem tlenu, czy zbieranie śmieci. W naszej szkole już 26 kwietnia będzie przeprowadzona ogólnoszkolna akcja zbiórki odpadów z terenu szkoły. Do biblioteki szkolnej przez cały czas można przynosić makulaturę, płyty CD czy baterie. Każdy może się przyczynić do poprawy stanu środowiska. Trzeba wykazać tylko trochę chęci.

 

     Na koniec przedstawienia p. wicedyrektor J. Lewandowska wręczyła książkę i pamiątkowy dyplom uczennicy Dominice Rzepeckiej z klasy II technikum, która uzyskała bardzo wysoki wynik w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Eko-Planeta. Serdecznie gratulujemy.