W dniach  8 -11 listopada br. polonistki z naszej szkoły –  Katarzyna Szczepanowska, Joanna Chrzanowska  i  Anna Ciechowicz  wzięły udział w  XXVIII Konferencji Filmoznawczej w Radziejowicach. Ta corocznie organizowana impreza naukowo-metodyczna gromadzi liczne grono nauczycieli z całej Polski, pracowników wyższych uczelni, instytucji kulturalnych oraz przedstawicieli środowisk artystycznych (w tym roku ok. 200 osób).

Tegoroczna konferencja odbywała się pod hasłem: ?Widz w świecie kultury filmowej ?film w edukacji szkolnej i pozaszkolnej?. Program obejmował wykłady, analizy filmoznawcze, propozycje wykorzystania filmu w edukacji oraz warsztaty scenopisarskie (prowadzone przez Wojciecha Lepiankę ? cenionego scenarzystę, współtwórcę takich filmów jak ?Psy? czy ?Mój rower?).

Stałym elementem spotkań w Radziejowicach są pokazy filmów. W tym roku zaprezentowane zostały przedpremierowe obrazy fabularne ? Girl? Lukasa Dhonta, ?Winni? Gustawa Mollera, filmy dokumentalne: ?Czyściciele internetu? Moritza Riesewieckai ?Ostatni pokaz w kinie Przyjaźń? Krzysztofa Kalisiaka, archiwalny, zrekonstruowany film Leona Buczkowskiego z 1928 r. ?Szaleńcy?, a także ? entuzjastycznie przyjęta – krótkometrażowa fabuła ?Świtezianka?, inspirowana balladą A. Mickiewicza, w reżyserii Julii i Mai Bui Ngoc.

Tradycją konferencji są również spotkania z twórcami filmowymi i ludźmi kina.Tym razem gośćmi byli Julia Bui Ngoc i Marta Szarzyńska ? współautorki wspomnianej ?Świtezianki? oraz Roman Gutek ? twórca i dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego i organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Wyjątkowy charakter miał sobotni, wieczorny koncert związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy fortepianie zasiadł Krzysztof Napiórkowski ? wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor i autor tekstów. Artysta zaprezentował własne aranżacje muzyczne wierszy znanych polskich poetów: Bolesława Leśmiana, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Adama Mickiewicza (?Sonety krymskie?).

Uczestniczki konferencji ? panie Kasia, Asia i Ania powróciły z wyjazdu wzbogacone o wiele nowych, estetycznych wrażeń i  zawodowych inspiracji, które ? jak mamy nadzieję ? zaowocują w pracy z uczniami ?Hubala?.

tekst i zdjęcia: Anna Ciechowicz