Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Zespół Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego "Hubala"
Nasza szkoła przystąpiła do akcji ?Żonkile?, zorganizowanej przez muzeum Polin dla upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 13 kwietnia nauczyciele i uczniowie ?Hubala? oraz mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego zostali obdarowani żonkilami, które przypominają o tragedii ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej oraz o prawie każdego człowieka do walki o wolność, przeciwstawiania się złu i godnego umierania.
      W utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów. Dziesiątki tysięcy z nich zmarły z powodu chorób i głodu. 22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Gdy 19 kwietnia 1943 r. niemieckie oddziały weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować, do walki z nimi stanęli jego mieszkańcy skupieni wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej. Również Armia Krajowa starała się dostarczać pomocy bojownikom w getcie. Powstańcy przegrali, ale woleli godną śmierć z bronią w ręku niż komorę gazową w Treblince. 16 maja 1943r. J.Stroop – dowódca oddziałów niemieckich – zapisał w swoim raporcie: „Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!”. Po powstaniu Niemcy zrównali teren getta z ziemią.
      Akcja „Żonkile” jest wyrazem zbiorowej pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. W „Hubalu” zorganizowała ją wspólnie z uczniami Sławomira Komarczewska.