19.05.2022 r.  uczniowie „Hubala” uczestniczyli w wycieczce  pod hasłem Śladami  historii”. Jej celem było rozwijanie patriotyzmu, tolerancji oraz szacunku dla odrębności narodowych, kulturowych i religijnych. Współczesne  czasy wymagają od nas empatii i współczucia, spotkania z bolesną przeszłością historyczną pomagają nam zdobywać te umiejętności.

W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy III HpT, pod opieką Jolanty Lewandowskiej i Sławomiry Komarczewskiej. Odwiedziliśmy: obelisk przy ulicy Granicznej upamiętniający  męczeńską śmierć mieszkańców powiatu aleksandrowskiego podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Następnie udaliśmy się na ulicę Wojska Polskiego, gdzie w 2008 r. postawiono tablicę dla upamiętnienia  aleksandrowskich Niemców zamordowanych w latach 1945-1946. Kolejnym punktem lekcji historii były pozostałości po cmentarzu żydowskim  ( kirkucie), o którym przypominają trzy tablice w kształcie macew. Ostatnim punktem spotkania z przeszłością był cmentarz ukraiński przy ul. Narutowicza. Uczniowie przedstawili fakty dotyczące odwiedzonych miejsc. Był czas na zapalenie zniczy i refleksję.