W ramach Tygodnia Profilaktyki Zdrowia Psychicznego Młodzieży w Zespole Szkół nr 2 im. „Hubala” zorganizowano szereg wydarzeń z udziałem uczniów i specjalistów, służących promocji zdrowia psychicznego. Młodzież, nauczyciele i rodzice uczestniczyli w warsztatach, konsultacjach ze specjalistami i konkursach.
14.03.2023 r. odbyła się konferencja „ Uczeń w kryzysie psychologicznym – rozpoznawanie trudności, wsparcie, interwencja.” Uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół i placówek oraz instytucji wspierających oświatę, specjaliści i nauczyciele. Oto lista wykładów i prelegentów, którzy uczestniczyli w wydarzeniu :
- „Rola pracowników oświaty w promocji i ochronie zdrowia psychicznego młodzieży z perspektywy dyrektora szkoły” – mgr Michał Wilniewczyc – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim
- „Neurobiologia przebudowy – o możliwych konsekwencjach presji dla zdrowia psychicznego młodzieży” – dr Marek Kaczmarzyk – neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, doktor w zakresie nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego, ekspert EduAkcji, popularyzator nauki, autor książek, podręczników i programów szkolnych
- „Zachowania ryzykowne uczniów – rozpoznanie , wczesna interwencja i przeciwdziałanie” – mgr Robert Rejniak – psychoterapeuta, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta motywujący, trener i superwizor Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego, kierownik Poradni Profilaktyki i Pomocy Rodzinie PTZN w Bydgoszczy, wykładowca SWPS w Poznaniu i UKW w Bydgoszczy
- „Uczeń na zakręcie życiowym – wybrane problemy, z którymi zmagamy się w codzienności szkolnej” – mgr Joanna Sabała-Sobolewska – psycholog szkolny w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 4 w Aleksandrowie Kujawskim, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
- „Mediacja w szkole. Nowe perspektywy dla uczniów i nauczycieli” – mgr Janusz Kaźmierczak – mediator, filozof oraz socjolog ze specjalnością psychologia społeczna, przedstawiciel Fundacji Pracownia Dialogu i prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych (SMR), członek Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na istotne problemy młodzieży oraz promocja zachowań i działań wspierających zdrowie psychiczne młodych ludzi i ich rodziców. Służyła wymianie doświadczeń w dziedzinie wychowania i pomocy uczniom w rozwiązywaniu problemów.
Konferencję zorganizowała pani Małgorzata Czerwińska – psycholog pod patronatem Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 przy współpracy nauczycieli „Hubala”.
Tydzień Profilaktyki Zdrowia Psychicznego Młodzieży to także konkursy. 16 marca odbył się II Powiatowy Konkurs Wiedzy Psychologicznej dla Młodzieży. W dwuetapowej rywalizacji uczniowie ze szkół powiatu aleksandrowskiego przedstawili prezentacje dotyczące tematyki konkursu, potem zaś odpowiadali na pytania konkursowe. Wyniki były następujące:
I miejsce – Zespół Szkół nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim
II miejsce – Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim
III miejsce – BZDZ Szkoła Techniczna w Aleksandrowie Kujawskim
Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Zespołu Szkół nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim i Liceum Ogólnokształcącego z Ciechocinka.
Prace konkursowe na plakat dotyczący zdrowia psychicznego pod hasłem „Jak dbam o zdrowie psychiczne” zaprezentowano na wystawie. 17 marca ogłoszono wyniki . Wyróżnieniami i dyplomami uhonorowano prace zbiorowe i indywidualne uczniów klas pgd, IV TH, IV THLM, II TGH, I THn/Mt, II K/ST, I K/MPS i IV TGE.
Laureaci obu konkursów otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.