22.02.2023r. uczniowie klas 1 TG i 2 TGH uczestniczyli w warsztatach chemicznych w Kamienicy Alchemika  w Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu.

Technika chemii w małej skali to nowe spojrzenie na doświadczenia chemiczne. Wspomaga nauczanie chemii w szkołach i na uczelniach wyższych. Polega na pracy z niewielkimi ilościami substancji, co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu, zmniejsza czas jego przeprowadzenia i umożliwia dokładniejsze omówienie. Innowacyjna technika Small-Scale Chemistry pozwala na nowoczesne, całościowe, przejrzyste, przyjazne i aktywizujące podejście do doświadczalnej strony nauczania przedmiotów przyrodniczych uczniów.

Nasi uczniowie na zajęciach laboratoryjnych sami przeprowadzali eksperymenty, co pozwoliło im łączyć teorię z praktyką. Podczas ćwiczeń poznawali substancje chemiczne, z którymi mają do czynienia na co dzień, wykrywali i identyfikowali gazy, które powstawały podczas reakcji, dzięki reakcjom tłumaczyli procesy zachodzące wokół nas, zapoznali się z właściwościami niektórych substancji, ich zastosowaniem i zasadami bhp.

Podczas ćwiczeń nie zabrakło dymu, wybuchów oraz innych efektów towarzyszących reakcjom chemicznym. Eksperymentowanie w małej skali dostarcza wykonującemu wszystkich informacji potrzebnych do właściwej interpretacji przemiany i wyciągania stosownych wniosków.

Młodzież bardzo chętnie wykonywała eksperymenty, uczono się poprzez zabawę. Opiekunkami uczniów były panie Jolanta Lewandowska i Małgorzata Pozorska.

y panie