Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Zespół Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego "Hubala"

30 kwietnia 2019 r. uczniowie z klas I-III PGD szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy odwiedzili Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne Baba Luda w Parowie Falęckiej w gminie Chełmża. Wycieczkę ufundowało Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim.
 Celem wycieczki było poznanie tradycji regionu, przybliżenie dawnych warunków życia na wsi, poznanie  zwierząt gospodarskich oraz kształtowanie postaw szacunku dla przyrody i promocja ekologicznego trybu życia.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć sprzęt wykorzystywany dawniej przy uprawie i obróbce ziarna oraz służący do produkcji pieczywa. Poznali tradycyjne techniki wypieku chleba na zakwasie oraz samodzielnie formowali bułeczki. Nasi „agroturyści” zapoznali się również ze sprzętami wykorzystywanymi do produkcji masła i sera, a nawet spróbowali ubić masło w maselnicach.
Nie mogło obyć się bez degustacji chleba wypiekanego w wiejskim piecu chlebowym. Każdemu przypadł do gustu swojski chleb z masłem i konfiturami lub ze smalcem. Po degustacji młodzież udała się do prawdziwego wiejskiego obejścia z zagrodą dla owiec pomorskich oraz kóz. Każdy miał okazję pogłaskać, przytulić oraz nakarmić te sympatyczne zwierzęta.
Uczniowie zobaczyli również śliczne alpaki, osiołki- Ambrożego i Pontusa, kury oraz świnkę Pepę. Każdy miał okazję po raz pierwszy w życiu sprawdzić swoje siły w dojeniu kozy. Przy małej pomocy właścicieli gospodarstwa i to zadanie wszyscy zaliczyli na 5.
Na zakończenie trzygodzinnego pobytu odbyło się ognisko z kiełbaskami. Na drogę każdy uczestnik otrzymał upieczone, samodzielnie uformowane wcześniej bułeczki. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni i z nowymi doświadczeniami wszyscy wrócili szczęśliwie do szkoły.

      Serdecznie dziękujemy właścicielom i pracownikom Wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego Baba Luda za niezwykle sympatyczne przyjęcie. Do zobaczenia na kolejnych warsztatach.