Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Zespół Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego "Hubala"

Zajęcia kulinarne są bardzo lubiane przez uczniów „Hubala”, którzy aktywnie i z zaangażowaniem pracują, podpatrują i naśladują gotujących, zadają pytania. Poprzez wspólne zajęcia integrują się, uczą się pracy w grupie i osiągają sukcesy kulinarne.

    Projekt pt. ,,Smaki świata” to wyjście na przeciw potrzeb uczniów szkoły przysposabiającej do pracy. Młodzież z pomocą nauczycieli przygotowuje potrawy pochodzące z różnych części świata, ale też poznaje ciekawostki kulturowe i kulinarne krajów, z których smakołyki się wywodzą.
Najprzyjemniejszym elementem zajęć jest radość i satysfakcja z konsumpcji wspólnie przyrządzonych potraw oraz poczęstunek, czyli efekty własnej pracy. Wcześniej uczniowie nakrywają do stołu, uczą się odpowiedniego podania potraw, spożywania ich w sympatycznej atmosferze, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, uwagami. Utrwalają też zasady kulturalnego zachowania przy stole.
Dnia 28.10.22 odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Smaki świata”. Dotyczyły kuchni i kultury Stanów Zjednoczonych. Nauczyciele i uczniowie wspólnie przygotowali śniadanie – płatki kukurydziane z mlekiem i kanapki z masłem orzechowym. Głównym daniem był hamburger. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przygotowali kotlety i je usmażyli. Wywołało to wiele pozytywnych emocji. Uczniowie uświadomili sobie, że hamburgera można przygotować samodzielnie, zaimprowizować i dodać ulubione warzywa, sosy. Na deser serwowano jabłka w karmelu. Wspólna konsumpcja była okazją do zapoznania się z kulinarnymi ciekawostkami USA. Młodzież przeczytała fragmenty literatury, obejrzała ilustracje, foldery.

     Kolejne zajęcia z cyklu ,,Smaki świata” odbyły się 17.11.22 r. i dotyczyły kuchni niemieckiej. Kulinarna mapa Niemiec jest niezwykle różnorodna i bogata. Niestety, ich potrawy nie należą do lekkostrawnych. Wybrano jednak takie, które nie obciążyły  mocno żołądków i były bardzo smaczne. W pierwszej kolejności  powstała zupa Eintopf.  Przygotowano także ciasto z fantą – Fantakuchen, gdyż fanta wywodzi się z Niemiec oraz tradycyjną niemiecką sałatkę z ziemniaków – Kartoffelsalat. Potrawy były wyśmienite. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że kuchnia niemiecka jest bardzo smaczna i sycąca.

     Projekt „Smaki świata” realizowany jest pod kierunkiem pani Sylwii Garnys.